වහලය උඩ වත්තක් හදලා දියුණු වෙන අලුත් කලාව

පෙබරවාරි 12, 2024

 මේ දිනවල අප එළවළු මිලදී ගැනීමට කඩයට ගිය විට දෙලොව රත් වී අහසේ තරු පෙනෙයි. ඒ තරමට මිල අධිකය. මෙසේ වෙන්නට හේතුව ඉතා සරලය.අප කට සොලවන්නට දක්ෂ තරමට අත පය සොලවා ගහක් කොළයක් සිටුවන්නට කම්මැලිකමය.

එසේ වෙන්නට අපට හේතු දහසක් ඇත. ගෘහිණියක් ලෙස ඔබ මොහොතක් සිතන්න....ඔබ ආර්ථික වශයෙන් දියුණු වෙන්නට ස්වයං රැකියාවක් ගැන සිතමින් කොයි තරම් කාලයක් ඒ වෙනුවෙන් ගත කරන්නට ඇතිද ? අපට රැකියා සොයමින් ළත වෙන කාලය මොහොතකට නිවෙසේ ඉතිරිය වෙනුවෙන් කළ හැකි දේ කොතරම් තිබේ ද? අද අප සිටින්නේ තාක්ෂණයෙන් දියුණු ලොවකය. මේ ලෝකය තුළ අපට නොසිතන තරම් දුර යන්නට මාවත් තිබේ.එම මාවත් තනා ගන්නට ඔබ‍ට මහා පරිමාණ ඉඩම්,කෘෂි කාර්මික දැනුම හා මුදලක් අවශ්‍ය නොවෙයි. වඩාත් වැදගත් වන්නේ ඔබගේ උනන්දුව හා කැපවීමයි.ඔබ සොයන මානසික සුවය,ආර්ථික ඉතිරිය....මේ සියලු දේ අපට ඉතා පහසුවෙන් ළඟාකර ගැනීමට හැකි වනු ඇත.

වවන්නෝ දිනන්නෝ යන සංකල්පය යල් පැන ගොසින් තිබේ. ඊට වර්තමානයේ අගයක් වටිනාකමක් එකතු වී ව්‍යාපාරික කෘෂි කර්මාන්තයට පරිවර්තනය වී ඇත. අගයදාම සංකල්පය යටතේ බිහිවන අපගේ කෘෂි ව්‍යාපාරයට වටිනාකමක් එක් කරන නවීන තාක්ෂණ ක්‍රම කිහිපයක් ගැන අප ඔබට දළ අදහසක් ඉදිරිපත් කරන්නේ ස්වාධීනව ඔබේම උත්සාහයෙන් නැඟිටින්නට අත්වැලක් සපයන්නටය.

නාගරික කෘෂිකර්මාන්තය යනු නගර වැනි ජනාකීර්ණ ප්‍රදේශවල පිහිටි ගොවි ව්‍යාපාරයකි. මෙය බොහෝ විට ආහාර නිෂ්පාදන වගා කිරීම, සැකසීම සහ බෙදා හැරීම සඳහා යොමුවන නමුත් කුඩා පරිමාණ පශු සම්පත සහ ධීවර කර්මාන්තය ද ඇතුළත් විය හැකිය. අවකාශය සහ පරිසර දූෂණය අභියෝග විය හැකි නමුත් දේශීය අවන්හල් සහ සුපිරි වෙළඳසැල් නැවුම් නිෂ්පාදන සමීප සැපයුමක් සඳහා නාගරික ගොවීන් සොයනු ඇත.

හයිඩ්‍රොපොනික් ගොවිතැන

හයිඩ්‍රොපොනික්ස් යනු පස භාවිත කිරීම වෙනුවට ශාක මුල් සමඟ සම්බන්ධ වී පෝෂක බහුල ජලය සහිත බෝග වගා කිරීමේ ක්‍රියාවලියයි. මෙම ක්‍රියාවලිය සෞඛ්‍ය ගැන සැලකිලිමත්වන පාරිභෝගිකයින්ට නිෂ්පාදනවලට හානි කළ හැකි සහ රෝග ඇති කළ හැකි නාස්තිය හා දූෂණය වීමේ අවදානම සැලකිය යුතු ලෙස අඩු කරයි. අවශ්‍ය භූමි ප්‍රමාණය අවම වශයෙන් භාවිත කිරීම හයිඩ්‍රොපොනික්ස් අඩු වියදම් ආයෝජනයක් බවට පත් කරයි. තවද හයිඩ්‍රොපොනික් ශාක පසෙහි වැඩෙන ශාකවලට වඩා සියයට 40ක වේගයෙන් වර්ධනය වන අතර සියයට 30ක වැඩි නිෂ්පාදනයක් කරයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබට විකිණීමට තවත් නිෂ්පාදන තිබෙන බවයි.

ගොවීන්ට ඉගෙන ගැනීමට සහ උත්සාහ කිරීමට විවිධ හයිඩ්‍රොපොනික් පද්ධති තිබේ.

ස්ථිතික: පැළ ටබ් හෝ ප්ලාස්ටික් බාල්දිවල වගා කෙරේ. ජලය වාතනය නොකළ හෝ මෘදු ලෙස වාතනය කළ හැකිය (ගෑස් සමඟ ජලය පිරවූ).

අඛණ්ඩ ප්‍රවාහය: පෝෂ්‍ය පදාර්ථ බහුල ජල ද්‍රාවණය නිරන්තරයෙන් මුල් පසුකර ගලා යන බැවින් ශාකවලට ඔක්සිජන් වඩා හොඳින් අවශෝෂණය කරගත හැකිය.

Aeroponics: ශාක මූලයන් ද්‍රවයේ ගිල්වනු වෙනුවට පෝෂක ද්‍රාවණයකින් පමණක් ස්ප්‍රේ කරනු ලැබේ.

Ebb සහ ප්‍රවාහය: ශාක ජලයෙන් පිරී ඇති අතර පසුව දිනකට කිහිප වතාවක් ජලය බැස යයි.

හයිඩ්‍රොපොනික්ස් යනු ඔබේ ශාක සඳහා පරිසරය ප්‍රවේශමෙන් කළමනාකරණය කිරීමයි. එබැවින් ආරම්භක ගොවියෙකු ලෙස උත්සාහ කිරීම පහසු ව්‍යාපාරයක් සේ පෙනෙන අතර, ඔබ ඔබේම දෑ ආරම්භ කිරීමට පෙර ඔබේ විකල්ප විශ්ලේෂණය කිරීමට සහ ප්‍රවීණයන්ගෙන් හයිඩ්‍රොපොනික්ස් ගැන ඉගෙන ගැනීමට ඔබේ කාලය යොදවා අන්තර්ජාලයේ ඒ ගැන අධ්‍යයනය කරන්න.

එළවළු භූමි අලංකරණය

භූමි අලංකරණ ව්‍යාපාරයක් ආරම්භ කිරීම මිල අධික විය හැකි නමුත් හරිත මාර්ගයක් තෝරා ගැනීමට කැමැති ගොවීන් මෙම ආහාරයට ගත හැකි භූමි අලංකරණ ලෝකයට ඇතුළු විය යුතුය. මෙම විකල්පය වඩාත් නම්‍යශීලී අවස්ථා නිර්මාණය කරන බැවින් ඔබට අවශ්‍ය ආරම්භක ප්‍රාග්ධනය සැලකිය යුතු ලෙස අඩු වනු ඇත. ඔබ වැඩිපුරම ආයෝජනය කරනුයේ නැවුම් ලෙස සකස් කරන ලද පසෙහි හෝ බහාලුම්වල එළවළු වගා කිරීම සඳහා මෙවලම් සඳහා ය. භාජන භාවිත කරන විට, අඟල් 8 සිට 12 දක්වා ගැඹුරු ඒවා මිලදී ගැනීමට මතක තබා ගන්න. එසේම, ඒවා ඒකාකාරව වෙන් කරන්න. එවිට ඔබට ඔබේ අස්වැන්න උපරිම කර ගත හැකිය. නාගරික ප්‍රදේශවල සියලු දේ කඩෙන් ගැනීම ඔවුන්ගේ සංස්කෘතියයි. නාගරික ප්‍රදේශවල පදිංචිකරුවන් සඳහා ගුණාත්මක නිෂ්පාදන නොමැති ස්ථාන හා තමන්ටම නඩත්තු කිරීමට නොහැකි තරම් භූ දර්ශනයක් ඇති බොහෝ තදාසන්න නිවාස හිමියන් බොහෝ පිරිසක් සිටිති. නාගරික එළවළු භූමි අලංකරණ ව්‍යාපාරයක් දියත් කිරීමෙන් දෛනිකව නැවුම් එළවළු පරිභෝජනයට ගැනීමට හැකිවන අතර ඔබගේ අස්වැන්න ඉතා පහසුවෙන් විකුණා ගැනීමට ද හැකි වනු ඇත. නිවාස හිමියන් තමන් විසින්ම නඩත්තු කිරීමට අකමැති ඉඩමක් හෝ පහසුවෙන් නඩත්තු කළ හැකි ඉඩම් ප්‍රමාණයක් මේ සඳහා තෝරාගන්න. ඔබට මෙම කටයුත්ත සඳහා ඉඩමක් හෝ ස්ථානයක් නොමැති නම් කුලී පදනම මත ඔබ සිටින ස්ථානයේ ගෙහිමියාගේ අවසරය මත එම ස්ථානය ඔබ වගාව සඳහා තෝරාගන්න. අතිරික්ත නිෂ්පාදනය ගෙන එය දේශීය ගොවි වෙළඳපොළක හෝ අවසර තිබේ නම් වීදි කෙළවරේ විකුණන්න.

 

වහලයේ තේ වත්තක්

 

වහලයක් මත තේ වගාවක් කිරීම බැලූ බැල්මට ඔබට විහිළුවක් යැයි සිතෙන්නට පුළුවන. එහෙත්

දියුණු තාක්ෂණයෙන් ඉහළ බොහෝ බටහිර රටවල මෙම තාක්ෂණ ක්‍රමය යොදා ගනී. ඔවුන් තම නිවාස නිර්මාණය කරන්නේ ඉහළ මාලය හෝ බැල්කනිය වගාවක් සඳහා යොදාගත හැකි ආකාරයෙනි. මෙම සංකල්පය තවමත් අපේ රටට ආධුනික වන්නට පුළුවන. නමුත් දැනටමත් බොහෝ නාගරික ප්‍රදේශවල නිවාස සාදන්නේ පර්චස් 5-6ක ඉඩකය. බැල්කනියේ වගා කිරීම දැන් බොහෝ සුලභ දර්ශනයක් වී තිබේ.

තව නොබෝ දිනකින් මෙම තාක්ෂණය අපේ රටේ ද නගරවල දක්නට ලැබෙන නියතය. සංකල්පයක් ලෙසින් දකින මෙම වගා ක්‍රමය ඉදිරියේදී සැබෑ වනු ඇත. එවිට ස්වාභාවිකවම, ඔබට පාරිභෝගිකයින්ට සෘජුවම විකිණීම සඳහා විවිධ ඇරෝමැටික, ඖෂධීය පැළෑටි සහ හරිතයන් වගා කළ හැකිවෙනු ඇත. නමුත් ඔබට හැකියාවක් තිබේ නම්, වහලය මත කෙළින්ම ග්‍රාමීය කෝපි සහ තේ කඩයක් නිර්මාණය කිරීම ආරම්භ කළ හැකි වෙනු ඇත. එය ඉතා සංකීර්ණ කටයුත්තක් සේ දැනට ඔබට පෙනෙන්නට ඉඩ තිබේ. නමුත් නිර්මාණශීලී හැකියාවක් හා අදහස් ඇති ඔබට මේ යථාර්ථයක් කර ගැනීමට ඉතා පහසුය.